Lego je stavebnice našeho dětství

Kdybych měla lego popsat vlastními slovy, řekla bych, že ten, kdo tuhle hračku vynalezl, byl geniální. Lego totiž zvládne zabavit, nejen dítě, na opravdu dlouhou dobu. Měla jsem ráda moji oblíbenou postavičku z Lega, která se mnou a rodiči každý rok cestovala dokonce k moři na Jadran. Bohužel už ji doma po stěhování nemohu najít 🙁

V dnešní době neznám nikoho, kdo by tuhle generacemi oblíbenou stavebnici neznal. Ať už jako kreativní uživatel nebo jako rodič, který nedá dopustit na umění svèho potomka.

Odkud se vzal název?

Název Lego pochází z dánského ,,Leg godt.“ Což v češtině znamená ,,Hraj si dobře„.

Co je Lego?

Lego je řada stavebnic, které jsou vyráběny dánskou firmou Lego group. Ta má sídlo v dánském Bellundu.

Z historie..

Firma Lego group se nejprve specializovala na výrobu hraček ze dřeva. Lego jako takové začalo vznikat až po druhé světové válce. Malé plastové kostičky se těm dřevěným nemohly nějakou dobu vyrovnat, ale jako spousta dalších věcí i Lego zažilo svůj velký boom, při kterém začala výroba ve velkém.

Od kostiček po robota

Prvním stěžejním produktem společnosti je původní série obsahující legendární Lego bricks, bez kterých by stavba nebyla možná. Lego bricks- kostičky vyrobené z plastu, obsahující malé výstupky, které slouží k tomu, aby na sobě kostky držely pevněji.

lego kuchyň

Vývoj

Později se firma rozhodla postoupit o krok dál a to dalo vzniku spousty doplňků ve formě nábytku, zvířátek, figurek a mnoha dalších. Díky tomu si můžeme kromě garáže pro autíčko postavit i nádherné domečky, sochy nebo plně funkční roboty.

Dle mého názoru je Lego dobré nejen na hraní, ale i jako metodická pomůcka do předškolních zařízení. Děti se při hře učí nejen představivosti, ale trénují i svoji jemnou motoriku a trpělivost. Nikdy nevíte, který architekt začal u Lega.

Výrobci myslí na vše

A to doslova.. Protože tak jak stoupala popularita, tak stoupaly nároky klientů. Proto Lego group začala kromě normálního Lega dělat i stavebnice podle filmů.

Například

  • Lego Lord of rings z let 2012-2013, na téma oblíbeného filmu Pán prstenů.
  • Lego Mickey mouse, pro malé fanoušky Mickeyho.
  • Lego Princ of Persia..
  • Lego Star Wars

Ale už jste mohli vidět i film podle této stavebnice – Lego the movie.

A trochu podrobněji – LEGO CASTLE

Tahle série určitě stojí za zmínku. Je vyvíjena v letech 2007-2008. Z téhle stavebnice si můžeme postavit hrad, ve kterém probíhá boj dobra se zlem. A nechybí ani bojovníci za spravedlnost.

Od roku 2009 má Lego Castle odvětví Lego Kingsdom, kde jsou postavičky. Jak ty dobré, tak ty zlé. Například král, drak, troll, rytíř.

Pokud uvažujete nad dárkem pro vašeho potomka, Lego, ať už je jakékoliv, nezklame.

Související: